
Росія в обхід санкцій ввезла австрійський верстат для ковки стволів
Іспанська компанія в обхід санкцій поставила до Росії 110-тонний верстат, що може використовуватись для ковки артилерійських стволів.
Про це повідомляє видання The Insider.
Іспанська компанія Forward Technical Trade SL поставила російській «АЗК Групп» вживаний кувальний верстат з числовим програмним управлінням виробництва австрійської Gesellschaft für Fertigung.
Це стало відомо завдяки матеріалам суду: «АЗК Груп» сперечалося з митницею: чи ввезли вони радіально-кувальну (на думку митниці) чи ротаційно-кувальну (на думку заявника) машину.
Згідно з документами, іспанський постачальник продав 110-тонний верстат 1983 року випуску російській стороні за 1,3 млн доларів.
Компанія з єдиним акціонером здійснила відправлення від імені гонконгської Scorpion’s Holding Group Limited з іспанського міста Альбасете. У Росії постачання оформила нижегородська митниця.
Верстат для оборонної промисловості
Виробництво артилерійських стволів великого калібру потребує складних та великих за розмірами верстатів, які здатні виконувати ковку довгих стволів. Від них вимагається висока точність для створення канавок нарізів, які напряму визначають балістику та точність стрільби майбутньої гармати.
Королівський об’єднаний інститут оборонних досліджень (RUSI) у своїй доповіді зазначає, що австрійські машини виробництва GFM для радіального кування артилерійських стволів придатні для цього та вже використовувалися спочатку Радянським Союзом, а потім і Росією, починаючи з 1970-х років.
Так, з 1975 року на заводі в Пермі вже використовувалася ротаційно-кувальна машина SXP 5. Загалом у ті роки було завезено 26 ротаційно-кувальних машин.
Росія не може виробляти радіально-кувальні верстати самостійно: у 2011 році гендиректор пермського підприємства «Мотовилихинские заводы» Микола Бухвалов заявляв, що, можливо, свій радіально-кувальний верстат вони побудують до 2017 року за 1,5 млрд рублів, але з того часу про успіхи в цьому напрямі нічого не відомо.
Цінність таких верстатів складно переоцінити, оскільки колосальні витрати артилерійських снарядів, які за кілька років виснажили усі радянські запаси, призводять до швидкого зношування стволів. Відповідно, останні потребують постійної заміни на нові, а їх дефіцит призводить по падіння точності та, з рештою, вибування зі строю бойової одиниці.
Раніше Служба зовнішньої розвідки повідомляла, що Китай постачає верстати та спецхімію для понад 20 російських підприємств оборонно-промислового комплексу. Для уникнення санкцій використоввались підміни, обман у назвах та фірми-прокладки, через які з Китаю до Росії надходить усе необхідне для виробництва мікроелектроніки.