
ЄС створить запаси критичних мінералів та матеріалів
Європейська комісія розробила нову стратегію, яка передбачає створення запасів критичних мінералів та матеріалів для підвищення стійкості ЄС до майбутніх конфліктів і зміни клімату.
Про це повідомляє видання Financial Times.
«ЄС стикається з дедалі складнішою та погіршуваною ситуацією з ризиками, що характеризується зростанням геополітичної напруженості, включаючи конфлікти, посилення впливу кліматичних змін, погіршення стану довкілля, а також гібридні та кіберзагрози», — йдеться в проєкті документа Європейської комісії, в якому викладено стратегію створення запасів, з яким ознайомилося видання.
Тому Європейська комісія наголошує, що країни-члени повинні координувати запаси продовольства, ліків і навіть ядерного палива. Комісія також прискорить роботу над створенням на рівні ЄС запасів для ремонту електричних та оптичних кабелів, а також рідкісноземельних металів та постійних магнітів, які мають вирішальне значення для енергетичних і оборонних систем.
Кілька випадків саботажу підводних комунікаційних кабелів та газопроводів за останні роки викликали занепокоєння щодо вразливості критичної інфраструктури.
Згідно з документом, подальше підвищення ризику зумовлене «активізацією діяльності хактивістів, кіберзлочинців та груп, що фінансуються державою».
У березні 2025 року ЄС уже порадив домогосподарствам накопичувати необхідні запаси продуктів та припасів, щоб вижити принаймні 72 години в умовах кризи.
Однак комісія заявила, що наразі існує обмежене спільне розуміння того, які товари необхідні для готовності до кризових ситуацій. Тому комісія почне регулярно складати оновлювані списки необхідних запасів, адаптовані до кожного регіону та типу кризи.
Країни-члени також повинні краще стимулювати приватний сектор до допомоги у створенні запасів, наприклад, за допомогою податкових пільг, — йдеться в документі.
Нещодавно повідомлялося, що Європейський Союз планує масштабну модернізацію портів і транспортної інфраструктури в межах підготовки до потенційної війни з Росією.
Йдеться про інвестиції до 75 мільярдів євро, що стане найбільшим подібним проєктом з часів Другої світової війни. Хоча підготовка має оборонний характер, у ЄС наголошують, що проєкт принесе користь і в мирний час — буде модернізовано дороги, залізничні шляхи, цифрову інфраструктуру та системи зв’язку.
Роботи з модернізації вже розпочато у портах Польщі, Латвії, Литви, Болгарії та Румунії. Їх адаптують для швидкого прийому військ і техніки НАТО у разі кризи.