
Росія ввела в стрій п’ятий підводний човен проєкту «Борей-А»
ВМФ Росії отримав на озброєння новий атомний підводний крейсер стратегічного призначення «Князь Пожарский», який є носієм міжконтинентальних балістичних ракет «Булава».
Про це повідомляють російські ЗМІ.
У четвер, 24 липня, на території суднобудівного підприємства «Севмаш» у Сєвєродвінську відбулась церемонія передачі російському флоту нового підводного човна, який став 142-ю атомною субмариною спущеною на цій верфі.
«Князь Пожарский» – четвертий серійний та п’ятий за рахунком підводний човен збудований за модернізованим проєктом 955А, що був закладений у грудні 2016 року.
У лютому 2024 року його вивели з елінгу, після чого розпочався тривалий період підготовки та проведення ходових випробувань, які той успішно завершив.
Будівництво серійних підводних човнів проекту «Борей-А» триває близько семи років. Проте «Севмаш» веде одразу декілька будівельних процесів, одночасно будуючи кілька таких човнів на своїх стапелях.
Завдяки цьому інший човен проєкту «Александр III» був введений у стрій двома роками раніше, у листопаді 2023-го.
«Борей-А» вирізняється від оригінального проєкту низкою змін у конструкції корпусу, його носової частини та рубки, завдяки чому вдалось суттєво знизити відбрації та акустичну помітність субмарини для інших суден. Крім того, були внесені покращення у пускові установки балістичних ракет.
Як і решта атомоходів проекту 955/955А, «Князь Пожарский» озброєний 16 твердопаливними міжконтинентальними балістичними ракетами, а також оснащений 533 мм торпедними апаратами.
Проте на заміну цим човнам вже готується модернізований проєкт «Борей-АМ», перші дві субмарини якого було замовлено у 2024 році.
Загальну кількість побудованих суден не повідомляють, але для Тихоокеанського флоту планувалось побудувати два, а для Північного — чотири.
Нові підводні човни забезпечать підтримку сил ядерного стримування РФ, замінивши швидко старіючий флот атомних субмарин проєкту 667БДРМ. Як і в ситуації з останніми АПЧ, їх будівництво відбуватиметься у пришвидшеному режимі.