
Верховна Рада підтримала зупинку дії Оттавської конвенції
Верховна Рада проголосувала за зупинку дії Конвенції, яка обмежувала виробництво та застосування протипіхотних мін Україною.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Парламент проголосував за законопроєкт №0329, який зупиняє дію Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення.
За це рішення проголосували 299 депутатів. Воно передбачає зупинку дії конвенції для України до моменту повного припинення збройної агресії Росії.
Також було отримано 305 голосів за невідкладне підписання — прискорену процедуру, якою парламент закликає голову Верховної Ради негайно підписати закон, не чекаючи відведених для цього термінів.
Раніше Президент України Володимир Зеленський підписав указ про вихід України з Оттавської конвенції.
Секретар парламентського комітету з питань національної безпеки Роман Костенко повідомляв, що цей крок у першу чергу пов’язаний із реаліями війни, де противник не є стороною Конвенції й масово застосовує міни у війні проти України.
Україна підписала Оттавську конвенцію 24 лютого 1999 року, визнавши необхідність заборони використання протипіхотних мін. На момент ратифікації Україна мала один із найбільших у світі запасів таких мін — понад 6 мільйонів одиниць, зокрема типів ПМН, ПМН-2, ПОМ-2 та інших, що підпадали під заборону згідно з Конвенцією.
Процес утилізації тривав понад десять років. До 2020 року Україна заявила про повне знищення протипіхотних мін заборонених типів, за винятком невеликої кількості, яку дозволено зберігати для навчальних і наукових цілей згідно з текстом конвенції.
Треба зауважити, що Конвенція також забороняє певні способи використання мін. Наприклад, протипіхотна міна МОН-50, згідно з міжнародним правом і Оттавською конвенцією, не заборонена, якщо її підрив здійснюється вручну оператором.

Водночас використання таких мін на розтяжці або з сейсмодатчиком є прямим порушенням Оттавської конвенції, оскільки в такому разі міна активується внаслідок контакту з людиною.
Нагадаємо, що за 2025 рік, такі країни Фінляндія, Польща, Литва, Латвія та Естонія офіційно вийшли з Оттавської конвенції. Перші заяви про намір пролунали ще у березні. Всі ці країни за шість місяців після офіційного повідомлення до ООН формально припинять свою участь у конвенції.